Architektura współczesna
Architektura współczesna jest pojęciem bardzo rozległym. Jest wiele stylów architektonicznych, dlatego trudno jest określić jedną spójną definicję. Najprościej zrozumieć to pojęcie w sposób dosłowny tzn. budynki wzniesione współcześnie. Można spróbować określić pewne cechy wspólne takiej architektury – niespotykane kształty bryły i konstrukcji, innowacyjność rozwiązań, czy ekologiczne i zrównoważone budownictwo. Ja dodałbym do tego fotogeniczność i zadziwiająca forma, która przykuwa uwagę. Często jednak zdarza się, że za spektakularnym wyglądem idą ogromny koszt inwestycji, a niekiedy cierpi funkcjonalność. Dla mnie jednak nowoczesna architektura jest wizją spełnienia marzeń i z pewnością będę kontynuował „architekturystykę".
Kanadyjski architekt, jest laureatem nagrody Pritzkera dla najlepszych architektów. Swoją sławę w Europie zawdzięcza realizacji Muzeum Guggenheima w Bilbao. Większość z jego prac można przypisać do stylu zwanego dekonstruktywizmem. Jego dzieła charakteryzują się krzywoliniowymi bryłami o pokryciu wykonanym z tytanowych płyt. Wbrew artystycznemu podejściu do projektowania, swój wkład Ghery ma także w rozwoju oprogramowania dla inżynierów – obliczenia konstrukcji jego budynków wykraczają znacznie poza elementarne schematy mechaniki budowli i wymagają bardziej wyrafinowanej kalkulacji. Projekty Gheryejego zachwycają laików, a pofalowane kształty przyprawiają o zawrót głowy inżynierów budownictwa.
Hiszpański architekt i inżynier budownictwa, urodzony w Walencji. Łącząc pracę architekta i konstruktora, Calatrava stworzył swój własny, charakterystyczny styl. Swoje budowle wzoruje na prostych elementach występujących w przyrodzie – ręka jako najprostszy wspornik, kręgosłup, jako rdzeń ciała. Mimo wielkich idei i koncepcji, jest przykładem architekta kontrowersyjnego. Budynki uznane na świecie za wybitne dzieła, przez lokalnych użytkowników są nielubiane. Ogromne koszty, słaba funkcjonalność i wiele niedoróbek to główne zarzuty stawiane architektowi. Jednak z pewnością, nie maleje popyt na jego projekty. Nie jeden architekt chciałby być tak popularny i mieć tyle zrealizowanych obiektów.
Architekt pochodzenia japońskiego, doceniany międzynarodowo. Zasiada w jury przyznającej nagrodę Pritzkera. Zaprojektował wiele obiektów w Japonii i poza nią. Znany w Polsce z realizacji Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha” w Krakowie. W Hiszpanii założył organizację „Arata Isozaki & Asociados España”, dzięki czemu znaleźć tam można kilkanaście jego prac. Architektoniczny styl Izosakiego ewoluował wraz z rozwojem jego kariery od metabolizmu, przez japoński minimalizm, do neomodernizmu. Izosaki jest uważany za jednego z najwybitniejszych architektów na świecie.