Workcamp

WORKCAMP to nazwa określająca międzynarodowe projekty grupowego wolontariatu krótkoterminowego. Wszystkie workcampy mają jedną misję: integrowanie osób pochodzących z różnych krajów poprzez wspólną pracę na rzecz określonej społeczności lokalnej. – taki opis można znaleźć na stronie internetowej workcamps.pl.

Sama idea wolontariatu krótkoterminowego zainteresowała mnie w liceum i od tej pory odbyłem już 9 workcampów – osiem w Hiszpanii i jeden w Grecji. Taki wyjazd to praca w międzynarodowym gronie młodych ludzi, której celem jest realizacja projektu wyznaczonych przez lokalne władze administracyjne. Workcamp to idealna szansa do podróżowania, spełniania się w wolontariacie i rozwoju osobistego.

CAT06, TRULLETS

17-31.07.2009 Algerri, Katalonia, Hiszpania Prace archeologiczne
Miejscowość Algerii Schody wykonane przez wolontariuszy
Mój pierwszy Workcamp odbył się w niewielkiej miejscowości Algerri, niedaleko miasta Lleida. Celem projektu było podwyższenie walorów turystycznych regionu, w szczególności ruin średniowiecznego zamku oraz jego okolicy. Wspólnie z zespołem ludzi z 15 krajów (m.in. z Korei Południowej,  USA,  Kanady  Armenii,  Francji) wytyczyliśmy nowy szlak na zamek, zbudowaliśmy schody na stromej części szlaku, usunęliśmy roślinność porastającą ruiny i oczyściliśmy zabytkowe zbiorniki na wino wykute w skale (trullets).

SVIAN092, ALCORNOCALES

14-28.08.2010 Park Narodowy Los Alcornocales, Andaluzja, Hiszpania Profil ekologiczny
Dąb korkowy w Parku Narodowym Alcornocales Praca przy budowie stanowiska obserwacyjnego
Projekt miał miejsce na terenie Parku Narodowego Los Alcornocales, sławnego z lasów dębów korkowych (alcornocales), z których produkuje się korek. Na miejscu, jako wolontariusze, oznaczaliśmy nowy szlak turystyczny oraz wyposażaliśmy trasę w tablice informacyjne i miejsca obserwacyjne. Poza pracą uczestniczyliśmy w licznych zajęciach integracyjnych oraz prezentowaliśmy swoje kraje.

ELIX14, NEA MAKRI ΙV

18.08-01.09.2011 Nea Makri, Grecja Profil ekologiczny
Przeciwpożarowa wierza obserwacyjna w Nea Makri Las przy Nea Makri
W Grecji wybrałem workcamp, na którym pełniłem wartę w przeciwpożarowej wieża obserwacyjna. Nea Makri to najbliżej położony Aten kurort, który oprócz plaży i ośrodków wypoczynkowych, posiada las sosnowy zlokalizowany niedaleko stolicy. W rejonie dochodzi do częstych pożarów, nieraz z przyczyn ludzkich. Inwestorzy chcą na tych terenach zwiększyć powierzchnię zabudowy poprzez wypalanie lasu. Dlatego powstał pomysł wsparcia strażaków przez wolontariuszy obserwujących okolicę z wieży.

CAT19, Vilajuïga, where the wine comes from

03-17.09.2012 Vilajuïga, Katalonia, Hiszpania Profil ekologiczny
Kosz winogron Mur wznoszony bez zaprawy w miejscowości Vilajuiga
W katalońskiej wsi Vilajuïga, obok Figueres, znajduję się obszar uprawy winorośli. Wójt wsi zdecydował się na promocję regionu poprzez organizację worcampu, który w planach miał zwiększyć świadomość wśród turystów nt. wytwarzania wina. Wraz z innymi uczestnikami, pomagaliśmy w zbiorach winogron i organizacji święta na zakończenie zbiorów. Jednocześnie w innej grupie rekonstruowano zabytkowy mur układany w sposób tradycyjny bez zaprawy i oczyściliśmy średniowieczną drogę prowadzącą na zamek. Liderzy obozu zapewnili nam wycieczki po okolicy, którą lokali nazywają Dalilandem - od nazwiska Salvadora Daliego, który urodził się tam i realizował artystycznie w tym regionie.

SVIRI021, HORNILLOS DE CAMEROS

16-31.07.2013 Hornillos de Cameros, La Rioja, Hiszpania Prace paleontologiczne
Ślad dinozaura, teropoda Praca przy konserwacji śladu ornitopoda, prawdopodobnie Iguanodona
Hiszpania jest sławna z wielu rzeczy, jednak niewiele osób wie, że znajduje się tam prawie 10 000 udokumentowanych śladów dinozaurów. W górach Sierra Cameros, w miejscowości Hornillos de Cameros, odbył się workcamp w którym brałem udział, a którego celem była konserwacja odsłoniętych już śladów dinozaurów z epoki późnej Kredy. Ślady te należały do m.in. dwunożnych roślinożernych iguanodonów, czy drapieżnych alozaurów. Odnaleziono tam również odciski czworonożnych brachiozaurów oraz krokodyli, które zostawiały ślady brzucha sunąc po piaszczystym podłoży. Piasek przysypany kolejnymi warstwami gruntu z czasem utwardził się do postaci skały - piaskowca, dzięki czemu odciśnięte ślady zachowały się do dzisiaj. Niestety po odsłonięciu skały, ulega ulega ona korozji, stąd pomysł workcampu w którym uczestnicy konserwują ślady pod okiem paleontologów Uniwersytetu La Rioja. Projekt był połączony z zajęciami paleontologii dla studentów. Z pewności zapamiętam ten workcamp długo, bo był zaspokojeniem mojej fascynacji dinozaurami z dzieciństwa.

SVIVA011, BANYS DE LA REINA

16-30.07.2014 Calpe, Walencja, Hiszpania Prace archeologiczne
Odkrywanie murów kościoła z VII w. Stanowisko archeologiczne Banys de la Reina
W 2014 roku brałem udział w archeologicznych wykopaliskach na stanowisku Banys de la Reina (Łaźnie Królowej) w mieście Calpe, niedaleko Alicante. Na miejscu znajdują się ruiny rzymskiej osady i willi z I-V w. z dobrze zachowanymi czarno białymi mozaikami charakterystycznymi dla tego regionu. Pod opieką archeologów z Walencji miałem okazję odkrywać fundamenty paleochrześcijańskiego kościoła z VII w. wybudowanego na ruinach willi. Po pracy spędzałem czas z innymi uczestnikami workcampu na plaży z widokiem na majestatyczną skałę - Peñon de Ifach.

CAT02, ARCHEOLOGY IN GARRAF

29.06-13.07.2017 Begues, Barcelona, Hiszpania Prace archeologiczne
Jaskinia Pochówek
Tuż obok Barcelony znajduje się ważne dla regionu stanowisko archeologiczne. W jaskini Cova de Can Sadurní archeolodzy odnaleźli ślady ludzkiej działalności z przed około sześciu i pół tysiąca lat (neolit). Wśród wielu odkryć odnaleziono pochówek, w którym zmarłym wkładano w ręce ceramiczne naczynie z substancją przypominającą w składzie chemicznym piwo. Takich ciekawostek dowiedziałem się na workcampie w Begues, gdzie pomagałem archeologom odkrywać kolejne fragmenty zasypanej jaskini. Oprócz typowej pracy na wykopaliskach, uczestniczyliśmy w zajęciach z archeologii eksperymentalnej, której celem jest odtworzenie wyrobów ceramicznych czy ścian szałasu używając prymitywnych metod, aby zrozumieć jak to robili nasi przodkowie tysiące lat temu.

SVIGA20, ILLAS CíES

17-28.08.2018 Wyspy Cíes, Galicja, Hiszpania Prace ekologiczne
Wyspa Cíes Kapitan statku
Na archipelagu wysp Cíes odbywa się najstarszych workcampów w Hiszpanii, którego celem jest edukowanie odwiedzających wyspy turystów o unikatowości tamtejszej fauny i flory oraz o potrzebie jej ochrony. Wyspy oraz otaczający obszar dna morskiego są objęte ścisła ochroną i wchodzą w skład Parku Narodowego Atlantyckich Wysp Galicji. Niestety rosnący napływ turystów sprawia, że znajdująca się tam przyroda jest dewastowana, a endemiczne gatunki są wypierane przez inwazyjne osobniki. Na workcampie pomagaliśmy strażnikom parku czyścić plaże, zliczać przybywających turystów oraz organizowaliśmy przedstawienia dla dzieci edukacyjne o zanieczyszczeniu plastikiem.

SVIVC04, EL PRADO

19.07-02.08.2019 Viver, Walencja, Hiszpania Prace archeologiczne
Odkrywanie murów kościoła z VII w. Stanowisko archeologiczne Banys de la Reina
W 2019 roku brałem udział w archeologicznych wykopaliskach obok miejscowości Viver w regionie Walencji. Stanowisko obejmowało ruiny rzymskiej osady. Odsłonięte zostały fundamenty domu z łaźnią. W trakcie workmcapu odnaleźliśmy monety rzymskie, zachowaną w dużej części amforę, czy też fragmenty tynku z freskami.


Lokalizacje workcampów zaznaczone na mapie